- In stock.
Induction hob Electrolux 300 serija "Hob2Hood®" EIT61443B
Induction hob Electrolux 300 serija "Hob2Hood®" EIT61443B
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Collection | 300 Series Hob2Hood® |
| Model | EIT61443B |
| Width | 59 cm, 678 mm. |
| Depth | 52 cm |
| Height | 4.4 cm, 118 mm. |
| Color | Black color |
| Power | 7200W |
| Weight | 10.78 kg, 11.88 kg. |
| Hob type | Induction |
| Number of cooking zones | 4 |
| Diameter of cooking zones | 210mm, 180mm, 180mm, 145mm |
| Cooking zone power | 2300/3700W, 1800/2800W, 1800/2800W, 1400/2500W |
| Management | Sensory |
| Child safety feature | Yes |
| Features | 3-level residual heat, Audible signal, Automatic heat-up, "BOOSTER", Child safety feature, Timer, Eco timer, Hob2Hood® connection, Button lock, Minute minder, Pause, Sound off, Timer |
| Timer | Yes |
| Frame | No |
| Residual heat indicator | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Screen | Yes |
| Variable-sized cooking zones | No |
| Cable plug | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Connection cable | Yes |
| Additional information | Direct Access technology. CleverHeat feature |
| Length | 600mm. |
| Country of manufacture | RO |