- In stock.
Induction hob Electrolux 300 series LIB60424CK
Induction hob Electrolux 300 series LIB60424CK
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Model | LIB60424CK |
| Width | 59 cm, 678 mm. |
| Depth | 52 cm |
| Height | 4.8 cm, 125 mm. |
| Color | Black |
| Power | 3600W |
| Weight | 8.6 kg, 9.5 kg. |
| Hob type | Induction |
| Number of cooking zones | 4 |
| Diameter of cooking zones | 210mm, 145mm, 180mm, 145mm |
| Cooking zone power | 2200/2400W, 1400/1500W, 1700/1800W, 1400/1500W |
| Management | Sensory |
| Child safety feature | Yes |
| Features | Booster, Child safety lock, Button lock, Residual heat indicator, Sound mute |
| Timer | No |
| Frame | No |
| Residual heat indicator | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Screen | Yes |
| Variable-sized cooking zones | No |
| Cable plug | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Connection cable | Yes |
| Additional information | The hotplates on this hob reach high temperatures quickly, bringing water to a boil faster than ever. Plus, when you turn down the heat, the hotplate cools down instantly, giving you complete control over your cooking. Induction technology delivers heat to the right place quickly and precisely, keeping the areas around the hotplates cool and safe. It also responds instantly to temperature changes. And the smooth surface is easy to clean. The Booster function lets you boil water or heat pots faster. When you need to cook quickly so you have time to enjoy your meal |
| Length | 600mm. |
| Country of manufacture | RO |