- In stock.
Induction hob AEG 5000 series "Hob2Hood®" TN64IA00XB
Induction hob AEG 5000 series "Hob2Hood®" TN64IA00XB
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | AEG, AEG |
| Collection | Hob2Hood® |
| Model | TN64IA00XB |
| Width | 56 cm, 678 mm. |
| Depth | 49cm |
| Height | 4.6 cm, 125 mm. |
| Color | Black color |
| Power | 7200W |
| Weight | 10.6 kg, 11.0685 kg. |
| Hob type | Induction |
| Number of cooking zones | 4 |
| Diameter of cooking zones | 180mm, 180mm, 145mm, 210mm |
| Cooking zone power | 1800/2800W, 1800/2800W, 1400/2500W, 2300/3700W |
| Management | Sensory |
| Child safety feature | Yes |
| Features | 3-level residual heat, Acoustic signal, Automatic heat-up, Booster, Child safety lock, Connection power adjustment, Hob and hood interface, Button lock, Minute minder, Pause, Sound off, Timer |
| Timer | Yes |
| Frame | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Screen | Yes |
| Variable-sized cooking zones | No |
| Cable plug | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Connection cable | Yes |
| Additional information | The 5000 Series induction hob with PowerBoost heats up twice as fast as an electric hob. The Hob2Hood® function links the hob to the extractor hood. The hob automatically adjusts the fan speed to the heat without you having to lift a finger. The user interface with individual touch controls allows you to control each cooking zone individually. The hob's integrated timer can be set for up to an hour - after the set time has elapsed, the hob will automatically switch off |
| Length | 600mm. |
| Country of manufacture | RO |