- In stock.
HOB INDUCTION EIS62453IZ ELX
HOB INDUCTION EIS62453IZ ELX
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Collection | SenseBoil Hob2Hood® |
| Model | EIS62453IZ |
| Width | 58 cm, 678 mm. |
| Depth | 51 cm |
| Height | 4.4 cm, 118 mm. |
| Color | Black |
| Power | 7350W |
| Weight | 10.90 kg, 11.8 kg. |
| Hob type | Induction |
| Number of cooking zones | 4 |
| Diameter of cooking zones | 210mm, 210mm, 180mm, 145mm |
| Cooking zone power | 2300/3200W, 2300/3200W, 1800/2800W, 1400/2500W |
| Management | Sensory |
| Child safety feature | Yes |
| Features | 3-level residual heat, Acoustic signal, Booster, Child lock, Eco timer, Power adjustment, Heat setting memory, Hob2Hood® hob and hood interface, Individual cooking zone timers, Button lock, Bridge left, Minute minder, Pause, SenseCook Boil, Sound mute |
| Timer | Yes |
| Frame | No |
| Residual heat indicator | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Screen | Yes |
| Variable-sized cooking zones | Yes |
| Cable plug | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Connection cable | Yes |
| Additional information | The hob does not have a plug; a 1.5 m long cable for three-phase connection is included. A competent electrician is required for connection to the mains. |
| Length | 600mm. |
| Country of manufacture | DE |