- In stock.
HOB I TI64IB30FB AEG
HOB I TI64IB30FB AEG
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | AEG, AEG |
| Collection | Hob2Hood® |
| Model | TI64IB30FB |
| Width | 59 cm, 678 mm. |
| Depth | 52 cm |
| Height | 4.4 cm, 118 mm. |
| Color | Black color |
| Power | 7350W |
| Weight | 10.92 kg, 11,782 kg. |
| Hob type | Induction |
| Number of cooking zones | 4 |
| Diameter of cooking zones | 210mm, 180mm, 145mm, 210mm |
| Cooking zone power | 2300/3200W, 1800/2800W, 1400/2500W, 2300/3200W |
| Management | Sensory |
| Child safety feature | Yes |
| Features | 3-level residual heat, Acoustic signal, Booster, Child lock, Eco timer, Power adjustment, Heat setting memory, Hob and hood interface, Individual cooking zone timers, Button lock, Bridge left, Minute minder, Pause, SenseCook Boil, SenseCook Fry, Sound off |
| Timer | Yes |
| Frame | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Screen | Yes |
| Variable-sized cooking zones | Yes |
| Cable plug | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Connection cable | Yes |
| Additional information | The smart cooking sensor system Sense Boil Fry constantly adjusts the heat to prevent overcooking and cooks at the most suitable heat level. The individual and intuitive controls for each zone are easy to use. Easily increase the power when needed, set timers for each zone and more. The Bridge function allows you to connect two separate cooking zones into one large one. The heat is distributed evenly across the entire area of the connected cooking zones, so you can choose larger pots or pans. The Hob2Hood® function seamlessly connects the hob to the hood, so every time you cook, the kitchen environment remains fresh. The automatically adjustable hood fan removes unwanted odors so you can focus on cooking. The PowerBoost function creates an instant burst of heat to quickly prepare a meal |
| Length | 600mm. |
| Country of manufacture | DE |