- In stock.
HOB I TH64IB30FB AEG
HOB I TH64IB30FB AEG
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | AEG, AEG |
| Collection | Hob2Hood® |
| Model | TH64IB30FB |
| Width | 59 cm, 868 mm. |
| Depth | 52 cm |
| Height | 4.4 cm, 118 mm. |
| Color | Black color |
| Power | 7350W |
| Weight | 10.1 kg, 12,473 kg. |
| Hob type | Induction |
| Number of cooking zones | 4 |
| Diameter of cooking zones | 210mm, 180mm, 145mm, 210mm |
| Cooking zone power | 2300/3200W, 1800/2800W, 1400/2500W, 2300/3200W |
| Management | Sensory, Smartphone |
| Child safety feature | Yes |
| Features | 3-level residual heat, Acoustic signal, Booster, Child lock, Timer, Power adjustment, Hob and hood interface, Button lock, Bridge left, Defrost, Pause, Pot recognition, Precision heat, SenseCook Boil, SenseCook Fry, Sound off, Timer, Stopwatch, Timer |
| Timer | Yes |
| Frame | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Screen | Yes |
| Variable-sized cooking zones | Yes |
| Cable plug | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Connection cable | Yes |
| Additional information | Induction cooking: fast, precise power control. It heats up faster than other types of hobs, so you can start cooking straight away. The smart sensor system "Sense Boil Fry" will be your perfect assistant in the kitchen. The colour TFT touchscreen will help you achieve fantastic results effortlessly, at the touch of a button. You can cook your food yourself or use the built-in assistance options to take it to new heights. The hob automatically adjusts the temperature to prevent food such as eggs or stews from overcooking. The cooking guide functions automatically select the right settings for you to achieve perfect results. With the "Bridge" function, you can easily cook in larger pots. The "Bridge" function connects two cooking zones on two sides of the hob to accommodate a larger pot. You can set the same temperature and time for the connected cooking zone. The "PowerBoost" function provides an instant burst of heat, so water boils quickly. |
| Length | 600mm. |
| Country of manufacture | DE |