- In stock.
Hob I Electrolux "SaphirMatt SE®" EIV83443CT
Hob I Electrolux "SaphirMatt SE®" EIV83443CT
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Collection | "SaphirMatt SE®" |
| Model | EIV83443CT |
| Width | 78 cm, 868 mm. |
| Depth | 52 cm |
| Height | 4.4 cm, 118 mm. |
| Color | Black color |
| Power | 7200W |
| Weight | 11.6 kg, 12.9 kg. |
| Hob type | Induction |
| Number of cooking zones | 4 |
| Diameter of cooking zones | 210mm, 240mm, 210mm, 145mm |
| Cooking zone power | 2300/3200W, 2300/3600W, 2300/3200W, 1400/2500W |
| Management | Sensory |
| Child safety feature | Yes |
| Features | 3-level residual heat, Acoustic signal, Automatic heat-up, Booster, Child lock, Timer, Eco timer, Power adjustment, Hob and hood interface, Button lock, Bridge left, Minute minder, Pause, Mute, Timer |
| Timer | Yes |
| Frame | No |
| Residual heat indicator | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Screen | Yes |
| Variable-sized cooking zones | Yes |
| Cable plug | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Connection cable | Yes |
| Additional information | Induction cooking: fast, precise power control. It heats up faster than other types of hobs, so you can start cooking straight away. With the Bridge function, you can easily cook on larger pots. The Bridge function connects two cooking zones to accommodate a larger pot. You can set the same temperature and time for the connected cooking zone. The infinitely adjustable cooking zones adapt to the size of your pots as soon as they are placed on top. The cooking zones cover the entire bottom of the pot and heat it without losing performance, no matter how big it is. With a smooth, matt black surface, the SaphirMatt® SE hobs offer lasting elegance. The design complements any kitchen and looks new for longer, and is more scratch-resistant than our standard ceramic glass hobs. The PowerBoost function provides an instant burst of heat, so water boils faster than usual. The Hob2Hood® function links the hob to the extractor hood. The hob automatically adjusts the fan speed according to the heat without you having to worry about it. |
| Length | 600mm. |
| Country of manufacture | DE |