- In stock
-
−1%
BOSCH PIF651HC1E induction cooktop
BOSCH PIF651HC1E induction cooktop
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
7 - 12
business days
| Cooking zone 2 diameter | 180 mm |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Appliance placement | Built-in |
| Cooking zone 2 position | Left front |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 2 power | 2000 W |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 3 power | 1600 W |
| Cooking zone 4 power | 2500 W |
| Cooking zone 3 diameter | 145 mm |
| Cooking zone 3 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 1 position | Left rear |
| Cooking zone 4 diameter | 210 mm |
| Hob width size | 60 cm |
| Cooking zone 2 boost | 3100 W |
| Cooking zone 3 boost | 2200 W |
| Cooking zone 4 boost | 3700 W |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 boost | 3100 W |
| Cooking zone 3 shape | Round |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Product colour | Black |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Hob type | Zone induction hob |
| Control panel colour | Black |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 diameter | 180/280 mm |
| Cooking zone 1 power | 2000 W |
| Connected load (electric) | 7400 W |
| Installation compartment depth (max) | 50 cm |
| Installation compartment depth (min) | 49 cm |
| Width | 592 mm |
| Depth | 522 mm |
| Height | 51 mm |
| Installation compartment width | 56 cm |
| Installation compartment height | 5.1 cm |
| Quick start | Yes |
| Boost function | Yes |
| Timer type | Digital |
| Residual heat indicator | Yes |
| Timer | Yes |
| Control type | Touch |
| Control position | Front |
| Built-in display | Yes |
| Warnings | Use in accordance with the operating instructions and safety guidelines., Avoid water contact with electrical components and wires., Do not leave the appliance switched on unattended. |