The Philips 2000 Series HU2716/10 humidifier has a 2-liter water capacity and operates at a noise level of 34 dB. It has three speed settings and a humidity sensor, suitable for rooms up to 32 m².
The Philips 2000 Series HU2716/10 humidifier has a 2-liter water capacity and operates at a noise level of 34 dB. It has three speed settings and a humidity sensor, suitable for rooms up to 32 m².
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
The Philips 2000 Series HU2716/10 humidifier has a 2-liter water capacity and operates at a noise level of 34 dB. It has three speed settings and a humidity sensor, suitable for rooms up to 32 m².
Features | |
|---|---|
| Product type | Humidifier |
| Brand | Philips |
| Model | HU2716/10 |
Specifications | |
| Dimensions | 220 × 350 mm (W × H) |
| Weight | 3.68 kg |
| Color | White, Rose gold |
Technical data | |
| Noise level | 34 dB |
| Number of fast | 3 |
| Effective area | 32 m² |
| Humidity sensor | Yes |
| Water tanks | 2L |
| Irrigation capacity | 200 ml/h |
| Power | 17W |
| AC input voltage | 220-240V |
| AC input frequency | 50-60Hz |
Additional information | |
| Timer duration | 1 to 9 hours |
| Filter (max) | 6 months |