- In stock
Floor cleaning device Kärcher SV 7, 2200 W
Floor cleaning device Kärcher SV 7, 2200 W
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | KARCHER, Karcher |
| Product type | Floor cleaning equipment |
| Model | SV 7 |
| Vacuum cleaner type | Washing |
| Length | 515mm, 567 mm. |
| Width | 336 mm, 394 mm. |
| Height | 340mm, 535 mm. |
| Weight | 9.4 kg, 15.2 kg. |
| Color | White color |
| Water tank capacity | 0.45 liters |
| Included | Hepa filter |
| Dust collector capacity | 1.2 liters |
| Power | 2200W |
| Pipe type | Telescopic |
| Suction power | 2200W |
| Noise level | 71 dB |
| Liquid pumping | No |
| Turbo nozzle | No |
| Filter | HEPA |
| Cable length | 6 years |
| Power regulation | On the vacuum cleaner |
| Nozzle switching (floor/carpet) | Yes |
| Crevice nozzle | Yes |
| Furniture nozzle | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Carpet nozzle | Yes |
| Dust nozzle | Yes |
| Additional information | Steam cleaning, vacuuming and drying in one stroke. Water, coarse dirt, foam and HEPA filters (EN 1822:1998) remove even the smallest dirt particles. Quick and easy switching between 3 different programs for hard floors and carpets |
| Country of manufacture | IT |