The dehumidifier effectively collects 520 ml of moisture in 24 hours, and its 1 L capacity and integrated 24-hour timer ensure convenient use.
The dehumidifier effectively collects 520 ml of moisture in 24 hours, and its 1 L capacity and integrated 24-hour timer ensure convenient use.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Noveen DH450 is a compact dehumidifier that effectively removes excess moisture from small spaces. With a capacity of 520 ml/24h, it is ideal for humid areas.
Technical specifications: power consumption 70 W, AC input frequency 50-60 Hz, voltage 220-240 V, operating temperature from 5 to 50 °C, weight 2.9 kg.
Technical data | |
|---|---|
| Moisture collection capacity (min) | 520 ml/24h |
| Product color | White |
| Removable water tank | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Indication light | Yes |
| Integrated display | Yes |
| Timer duration (maximum) | 24 hours |
| Integrated timer | Yes |
| Air purification option | Yes |
| Height adjustment | No |
| Automatic shutdown | Yes |
| Water tank capacity | 1L |
Power | |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240V |
| Power consumption (typical) | 70W |
Operating conditions | |
| Operating temperature (OT) | 5 - 50 °C |
Weight and dimensions | |
| Weight | 2.9 kg |
Packaging details | |
| Package weight | 2.3 kg |