- In stock.
Cleaning steam equipment Kärcher SC 1
Cleaning steam equipment Kärcher SC 1
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | KARCHER, Karcher |
| Article | 1.516-400.0 |
| Model | SC 1 |
| Length | 321 mm, 372 mm. |
| Width | 127mm, 192 mm. |
| Height | 186mm, 153 mm. |
| Weight | 1.6 kg, 2 kg. |
| Color | White color |
| Housing material | Plastic |
| Purpose | For kitchen, wall tiles |
| Power source | Electrical network |
| Power | 1200W |
| Continuous steam supply | 0.2 g/min |
| Vapor pressure | 3 Bar |
| Number of nozzles | 2 |
| Cable length | 4 years |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Child safety feature | Yes |
| Additional information | The SC 1 handheld steam cleaner cleans without chemicals and can be used practically anywhere in the home. Its compact size makes the steam cleaner ideal for quick and thorough intermediate cleaning. Various accessories and a powerful steam jet leave faucets, ceramic tiles, stoves, extractor hoods and small cracks and gaps sparkling clean. The device reliably removes even stubborn dirt, limescale and grease residues. The compact shape of the SC 1 allows it to be stored in a small, convenient place |
| Country of manufacture | DE |