- New
- In stock
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Kingston Technology DataTraveler is a high-capacity USB flash drive with a capacity of 128 GB and read speeds of up to 200 MB/s. It features a USB Type-C interface with USB version 3.2 Gen 1.
The Kingston DataTraveler 128GB is built for durability and high performance, making it a great choice for fast and efficient large file transfers. Its compact design and lightweight construction make it easy to carry anywhere.
Design | |
|---|---|
| Form factor | Lid |
| Product color | Black |
Operating conditions | |
| Operating temperature (OT) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (TT) | -20 - 85 °C |
Weight and dimensions | |
| Width | 9mm |
| Height | 18.5 mm |
| Weight | 7 grams |
| Depth | 59 mm |
Performance | |
| Reading speed | 200 MB/s |
| Device interface | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 128GB |
Packaging details | |
| Package weight | 17.3 grams |
| Package width | 10 mm |
| Package depth | 101.6 mm |
| Package type | Hanging box |
| Package height | 114.3 mm |
Package contents | |
| Quantity per package | 1 pc. |
Other features | |
| Certificates of conformity | CE |
Logistics data | |
| Width of the large (outer) box | 4.75 mm |
| Number of products in the large (outer) box | 25 pcs. |
| Gross weight of the large (outer) box | 518.7 grams |
| Height of the large (outer) box | 114.3 mm |
| Length of the large (outer) box | 171.4 mm |
Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |