- In stock
256GB portable USB flash drive with USB 3.2 Gen 1 interface. Compatible with Windows, Mac, Linux and ChromeOS operating systems.
256GB portable USB flash drive with USB 3.2 Gen 1 interface. Compatible with Windows, Mac, Linux and ChromeOS operating systems.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
256GB portable USB flash drive with USB 3.2 Gen 1 interface. Compatible with Windows, Mac, Linux and ChromeOS operating systems.
Features | |
|---|---|
| Product type | USB flash drive |
| Brand | Kingston Technology |
| Model | DataTraveler Exodia |
Specifications | |
| Capacity | 256GB |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Weight | 9.36 grams |
| Dimensions | 60.8 mm (Length) x 21.4 mm (Width) x 10.4 mm (Height) |
| Working temperature | 0 - 60 °C |
| Storage temperature | -20 - 85 °C |
Compatibility | |
| Supported operating systems | Windows, Mac, Linux, ChromeOS |
| Windows compatibility | Windows 11, Windows 10, Windows 8.1, Windows 7 |
| Mac compatibility | Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS 10.15 Catalina, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia |