Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The ADATA UR340 is a compact and durable USB flash drive that delivers reliable storage and fast data transfer speeds. Its sleek metal design and capless construction ensure resistance to dust, shock, and splashes, making it ideal for everyday use. Featuring USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) technology, the UR340 offers high-speed data transfers, while its 32GB capacity provides ample space for your files and media.
Design | |
|---|---|
| Form factor | Without lid |
| Security features | Dust, shock, splash resistant |
| Housing material | Metal |
| Product color | Black |
Weight and dimensions | |
| Weight | 4 grams |
| Height | 4.6 mm |
| Depth | 34.8 mm |
| Width | 12.2 mm |
Operation | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 32GB |
Packaging details | |
| Packaging type | Blister |
Package contents | |
| Quantity per package | 1 pc. |