Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The ADATA DashDrive UV128 is a high-quality 128GB USB flash drive that connects via USB Type-A and supports Windows, Mac, and Linux operating systems.
Design | |
|---|---|
| Product color | Black |
| Form | Sliding type |
Weight and dimensions | |
| Width | 20 mm |
| Weight | 10 grams |
| Height | 9mm |
| Depth | 60mm |
Operation | |
| Plug and Play | Yes |
| Supported Windows operating systems | Yes |
| Data scanning speed | 90 MB/s |
| Supported Mac operating systems | Yes |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Data recording speed | 40 MB/s |
| Capacity | 128GB |
| Device interface | USB Type-A |
| Supported Linux operating systems | Yes |
Packaging details | |
| Packaging type | Blister |