The USB 3.0 to 2.5G Ethernet converter connects computers to 2.5G networks via a USB Type A interface and supports bandwidth up to 2.5Gbps. Compatible with Windows, Mac and Linux, it has a compact aluminum housing and supports Wake on LAN.
The USB 3.0 to 2.5G Ethernet converter connects computers to 2.5G networks via a USB Type A interface and supports bandwidth up to 2.5Gbps. Compatible with Windows, Mac and Linux, it has a compact aluminum housing and supports Wake on LAN.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The USB 3.0 to 2.5G Ethernet adapter connects computers to 2.5G networks with a USB Type A interface and supports bandwidth up to 2.5Gbps. Compatible with Windows, Mac and Linux, it has a compact aluminum housing and supports Wake on LAN.
Features | |
|---|---|
| Product type | USB 3.0 to 2.5G Ethernet converter |
| Chipset | RTL8156B |
Specifications | |
| Interface | USB to RJ45 |
| Interface standard | USB 3.1 Gen 1 / 3.0, 2.5G LAN |
| Supported bandwidth | 5Gbps (USB), 10/100/1000Mbps/2.5Gbps |
| Entrances | 1 x USB Type A (Male) |
| Exits | 1 x RJ45 (Female) |
| Operating power |
|
Physical properties | |
| Dimensions | 60 x 22 x 17 mm (2.36 x 0.87 x 0.67 in) |
| Cable length | 270 mm (10.63 in) |
| Housing material | Aluminum |
| Net weight | 0.036 kg (0.08 lb) |
| Operating temperature | 0° to 70° C (32°F to 158°F) |
| Storage temperature | -20° to 70° C (-4°F to 158°F) |
| Humidity | 5 - 95% RH (non-condensing) |
| Power | <450mA @5V |
| Color | Silver |
Safety warning | |
| Use the product only for its intended purpose to avoid potential hazards. | |