- New
- In stock
The ELICA ELITE 14 LUX WH/A/50 is a telescopic hood system that provides efficient kitchen ventilation with a maximum extraction capacity of 304 m³/h. It has three speed settings, two aluminum grease filters and LED lighting with two 3 W bulbs.
The ELICA ELITE 14 LUX WH/A/50 is a telescopic hood system that provides efficient kitchen ventilation with a maximum extraction capacity of 304 m³/h. It has three speed settings, two aluminum grease filters and LED lighting with two 3 W bulbs.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The ELICA ELITE 14 LUX WH/A/50 is a telescopic hood designed for efficient kitchen ventilation, with a maximum extraction capacity of 304 m³/h. It features three speed settings, two aluminum grease filters and LED lighting with two 3 W bulbs.
Features | |
|---|---|
| Product type | Telescopic hood |
| Brand | ELICA |
| Model | ELITE 14 LUX WH/A/50 |
Specifications | |
| Dimensions | 498 mm (W) × 14.2-18 cm (H) × 280 mm (W) |
| Weight | Not specified |
| Color | White |
Technical data | |
| Power | 62 kWh (annual energy consumption) |
| Maximum extraction power | 304 m³/h |
| Noise level | 46 dB (low speed), 62 dB (high speed) |
| Number of fast | 3 |
Filtering | |
| Grease filter type | Aluminum |
| Number of filters | 2 |
Lighting | |
| Number of bulbs | 2 |
| Bulb type | LED |
| Bulb power | 3W |