The MAAN Mix 3 wall-mounted hood features an extraction capacity of 310 m³/h, three speed settings and a washable filter for easy maintenance. Its noise level is just 47 dB in low speed mode.
The MAAN Mix 3 wall-mounted hood features an extraction capacity of 310 m³/h, three speed settings and a washable filter for easy maintenance. Its noise level is just 47 dB in low speed mode.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
Maan Mix 3 50 is a wall-mounted hood ventilation fan designed to effectively improve air quality. With a maximum extraction capacity of 310 m³/h, it ensures reliable operation in a variety of environments.
Design | |
|---|---|
| Number of lamps | 1 lamp |
| Grease filter type | Aluminum |
| Lamp power | 5W |
| Housing material | Steel |
| Lighting position | Front |
| Product color | Black |
| Control position | Front |
| Control type | Buttons |
| Engine included | Yes |
Power | |
| Lighting efficiency class | A |
| Annual energy consumption | 61 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Energy efficiency class | C |
| Fluid dynamic efficiency class | E |
Weight and dimensions | |
| Width | 500mm |
| Depth | 480mm |
Operation | |
| Washable filter | Yes |
| Noise level (high speed) | 63 dB |
| Noise level (low speed) | 47 dB |
| Maximum extraction power | 310 m³/h |
| Number of gears | 3 |
| Extraction type | Ducted/recirculating |
Packaging details | |
| DFU / User Guide | Y |
| Quantity | 1 |
| Packaging type | Cardboard |
| Warranty card | Yes |