This hood ensures maximum extraction power and efficiency of 310 m³/h, with annual energy consumption of only 35 kWh, belonging to the A+++ energy efficiency class.
This hood ensures maximum extraction power and efficiency of 310 m³/h, with annual energy consumption of only 35 kWh, belonging to the A+++ energy efficiency class.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
Integrated under-cabinet hood with motor for efficient air extraction in the kitchen.
Design | |
|---|---|
| Management position | Front |
| Product color | White |
| Number of lights | 1 light bulb |
| Grease filter type | Aluminum |
| Lighting position | Front |
| Bulb power | 5W |
| Housing material | Steel |
| Control type | Buttons |
| Engine included | Yes |
Power | |
| Annual energy consumption | 35 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Fluid dynamic efficiency class | D |
| Lighting efficiency class | A |
| Energy efficiency class | C |
Weight and dimensions | |
| Depth | 266 mm |
| Width | 500mm |
Operation | |
| Filter washing | Yes |
| Noise level (low speed) | 51 dB |
| Number of expressways | 3 |
| Noise level (high speed) | 59 dB |
| Maximum extraction power | 310 m³/h |
| Extraction type | Ducted/Recirculating |
Packaging details | |
| Quantity | 1 |
| DFU / User Guide | Y |
| Packaging type | Cardboard |
| Warranty card | Yes |