The MAAN Corona 2 G telescopic hood with 315 m³/h extraction capacity and three speeds ensures effective air purification, while the washable aluminum filter guarantees easy maintenance.
The MAAN Corona 2 G telescopic hood with 315 m³/h extraction capacity and three speeds ensures effective air purification, while the washable aluminum filter guarantees easy maintenance.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The MAAN Corona 2 G telescopic hood is a high-quality air extraction solution for kitchens. With a powerful motor and washable filter, it ensures efficient and clean air circulation.
Design | |
|---|---|
| Product color | Black |
| Flashlight power | 5W |
| Lighting position | Back |
| Engine included | Yes |
| Grease filter type | Aluminum |
| Number of lights | 1 lamp |
| Control type | Buttons |
| Housing material | Steel, Tempered glass |
Power | |
| Energy efficiency class | A+++ to D |
| Annual energy consumption | 35 kWh |
| Fluid dynamic efficiency class | D |
| Energy efficiency class | C |
| Lighting efficiency class | A |
Weight and dimensions | |
| Width | 600mm |
Operation | |
| Maximum extraction power | 315 m³/h |
| Washable filter | Yes |
| Noise level (low speed) | 49 dB |
| Noise level (high speed) | 63 dB |
| Extraction type | Ducted/Recirculating |
| Number of highways | 3 |
Packaging details | |
| DFU / User Guide | Yes |
| Quantity | 1 |
| Warranty card | Yes |
| Packaging type | Cardboard |