Hood ELICA SHIRE BL/A/90
Hood ELICA SHIRE BL/A/90
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
| Manufacturer | Elica |
| Mounting type | Wall-mounted |
| Hood type | Vertical |
| Hood connection type | Duct out |
| Standardized width | 90 cm |
| Chimney | Yes |
| Filter type | No |
| Check valve | Yes |
| Perimeter extraction | No |
| Finishing | Glass |
| Color | Black |
| Management | Touch control |
| Lighting | LED |
| Possibility to connect a dimmer | No |
| Adjusting the white light hue | No |
| Duct diameter, mm | 150 |
| Wireless integration with the hob | No |
| Self-operating sensor | No |
| Changing the direction of the duct outlet | No |
| Wi-Fi | No |
| Minimum capacity (m3/h, according to IEC 61591) | 275 |
| Maximum capacity (m3/h, according to IEC 61591) | 495 |
| Capacity in boost mode, (m3/h, according to IEC 61591) | 650 |
| Annual energy consumption | 47 kWh |
| Energy efficiency class | A |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filter efficiency class | D |
| Minimum noise level, dB | 52 |
| Maximum noise level, dB | 65 |
| Noise level in high power mode, dB | 71 |
| Minimum height | 690mm |
| Maximum height | 1045mm |
| Width | 89.8 cm |
| Depth | 16.5 cm |