- In stock
Hood ELICA FOLD S IX/A/52
Hood ELICA FOLD S IX/A/52
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
| Manufacturer | Elica |
| Mounting type | Built-in |
| Hood type | Not retractable |
| Hood connection type | Duct out |
| Standardized width | 50cm |
| Wireless integration with the hob | No |
| Chimney | No |
| Filter type | No |
| Check valve | Yes |
| Perimeter extraction | No |
| Finishing | Stainless steel |
| Color | Silver |
| Management | Electronic |
| Lighting | LED |
| Possibility to connect a dimmer | No |
| Adjusting the white light hue | No |
| Duct diameter, mm | 150 |
| Self-operating sensor | No |
| Changing the direction of the duct outlet | No |
| Wi-Fi | No |
| Minimum capacity (m3/h, according to IEC 61591) | 300 |
| Maximum capacity (m3/h, according to IEC 61591) | 600 |
| Capacity in boost mode, (m3/h, according to IEC 61591) | 710 |
| Annual energy consumption | 65 kWh |
| Energy efficiency class | B |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filter efficiency class | C |
| Minimum noise level, dB | 53 |
| Maximum noise level, dB | 66 |
| Noise level in high power mode, dB | 70 |
| Maximum height | 251 mm |
| Depth | 26 cm |