-
−2%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Electrolux LFC319X is a powerful and efficient hood for professional cooking. With an elegant stainless steel finish and a robust design, it withstands the rigors of the kitchen.
AC input voltage: 220 - 240 V, annual energy consumption: 73 kWh, energy efficiency class: D, motor power: 120 W.
Design | |
|---|---|
| Type | Wall mounted |
| Number of engines | 1 |
| Product color | Stainless steel |
| Cable length | 1.4 m |
| Control type | Buttons |
| Extraction connection diameter | 15 cm |
| Engine included | Yes |
| Extraction point | Above |
Power | |
| AC input voltage | 220 - 240V |
| Annual energy consumption | 73 kWh |
| Energy efficiency class | D |
| Engine power | 120W |
Weight and dimensions | |
| Depth | 450mm |
| Weight | 9.2 kg |
| Width | 898 mm |
| Height without chimney | 240mm |
| Height (max) | 1020mm |
| Height (min) | 690mm |
Operation | |
| Noise level | 66 dB |
| Maximum extraction power | 420 m³/h |
| Number of fast | 3 |
| Noise level (low speed) | 53 dB |
| Grease filtration efficiency class | D |
| Lighting efficiency class | E |
| Extraction type | Ducted/Recirculating |
| Minimum distance from electric stove | 500mm |
| Minimum distance from gas stove | 650mm |
Filtering | |
| Grease filter type | Metal |
| Washable filter | Yes |
| Number of filters | 3 pcs. |
Lighting | |
| Bulb type | LED |
| Number of bulbs | 2 pcs. |
| Lamp power | 4W |
| Lighting position | In front |