- In stock
Hood ELECTROLUX CFG526W
Hood ELECTROLUX CFG526W
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
| Manufacturer | Electrolux |
| Mounting type | Built-in |
| Hood type | Not retractable |
| Hood connection type | Duct out |
| Standardized width | 55 cm |
| Wireless integration with the hob | Yes |
| Chimney | No |
| Filter type | No |
| Check valve | Yes |
| Perimeter extraction | No |
| Finishing | Painted steel |
| Color | White |
| Management | Electronic |
| Lighting | LED |
| Possibility to connect a dimmer | No |
| Adjusting the white light hue | No |
| Duct diameter, mm | 150 |
| Self-operating sensor | No |
| Changing the direction of the duct outlet | No |
| Wi-Fi | No |
| Minimum capacity (m3/h, according to IEC 61591) | 285 |
| Maximum capacity (m3/h, according to IEC 61591) | 450 |
| Capacity in boost mode, (m3/h, according to IEC 61591) | 600 |
| Annual energy consumption | 96 kWh |
| Energy efficiency class | C |
| Fluid dynamic efficiency class | D |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filter efficiency class | D |
| Minimum noise level, dB | 50 |
| Maximum noise level, dB | 60 |
| Noise level in high power mode, dB | 66 |
| Maximum height | 331 mm |
| Width | 53 cm |
| Depth | 30 cm |