- In stock.
HOOD BI EFG716R ELECTROLUX
HOOD BI EFG716R ELECTROLUX
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Hood type | Flat |
| Collection | Hob2Hood® |
| Model | EFG716R |
| Width | 53 cm, 610 mm. |
| Depth | 28.7 cm |
| Height | 33.1 cm, 390 mm. |
| Color | Black color |
| Weight | 9 kg, 10.87 kg. |
| Energy efficiency class | A |
| Annual energy consumption | 55 kWh |
| Dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtration efficiency class | D |
| Noise level | 54 - 70dB |
| Housing material | Steel |
| Mounting type | Built-in |
| Number of speeds | 4. Maximum traction power, m³/h- 700 |
| Number of grease filters | 1 |
| Number of engines | 1 |
| Lighting | 5.7W |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Lighting type | LED |
| Number of bulbs | 2 |
| Guarantee for legal entities | 12 months |
| Duct opening diameter | 15 cm |
| Management | Electronic |
| Additional information | Hob2Hood automatically adjusts the power level and lighting of your cooker hood while you focus on the most important aspects of preparing a perfect meal (works with Electrolux and/or AEG hobs with Hob2Hood technology). Recirculation possible with the purchase of a carbon filter: ECFB01ST or ECFBPL02 The grease filter saturation indicator will inform you when to clean the filter. The metal grease filter is dishwasher safe. The carbon filter saturation indicator will inform you when to change or renew the filter (depending on the filter). Noticeably reduce the noise emitted by the hood with the sound reduction accessories: M8CKSL07 or M8CKSL28 |
| Recirculating | Yes |
| Length | 450 mm. |
| Country of manufacture | PL |