- In stock
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Beko CFB 6310 X is a stainless steel hood designed to effectively remove cooking fumes and odors. With a maximum extraction capacity of 160 m³/h, it has a recirculation function and three speed settings, allowing you to adapt the performance to your needs.
Design | |
|---|---|
| Amber number | 1 pc. |
| Dump site | Above |
| The power of amber | 28W |
| Product color | Stainless steel |
| Lighting intensity | 84 lx |
| Control type | Slider |
| Integrated display | No |
Power | |
| Annual energy consumption | 60 kWh |
| Voltage | 10 A |
| Engine power | 80W |
| Energy efficiency class | A to G |
| AC input frequency | 50Hz |
| AC input voltage | 220 - 240V |
| Energy efficiency class (old) | D |
| Connected load | 220W |
Weight and dimensions | |
| Width | 598 mm |
| Height (min) | 76 mm |
| Depth | 470mm |
| Weight | 4.6 kg |
Performance | |
| Maximum recirculation capacity | 98 m³/h |
| Noise level (low speed) | 52 dB |
| Pressure (Pa) | 118 |
| Noise level | 62 dB |
| Extraction type | Ducted/Recirculating |
| Minimum distance from electric stove | 50cm |
| Grease filtration efficiency class | C |
| Maximum extraction power | 160 m³/h |
| Number of gears | 3 |
| Fluid dynamic efficiency class | G |
| Lighting efficiency class | G |
| Noise level (high speed) | 62 dB |
| Minimum distance from gas stove | 65 cm |
Packaging details | |
| Package weight | 5.2 kg |
Filtering | |
| Grease filter type | Carbon |
| Removable filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Dishwasher-safe filter | Yes |