- In stock
HOB GV77D91ST AEG
HOB GV77D91ST AEG
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | AEG, AEG |
| Hood type | Chimney type |
| Collection | Hob2Hood |
| Model | GV77D91ST |
| Width | 89.8 cm, 520mm. |
| Depth | 41 cm |
| Height | 126 cm, 710 mm. |
| Color | Black color |
| Weight | 16.2 kg, 22.46 kg. |
| Energy efficiency class | A+ |
| Annual energy consumption | 41 kWh |
| Dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtration efficiency class | B |
| Noise level | 43 - 67dB |
| Housing material | Glass |
| Mounting type | Wall-mounted |
| Number of speeds | 5. Maximum traction power, m³/h- 760 |
| Number of grease filters | 2 |
| Number of engines | 1 |
| Lighting | 6W |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Lighting type | LED |
| Number of bulbs | 2 |
| Duct opening diameter | 15 cm |
| Management | Sensory, Electronic |
| Additional information | Hob2Hood automatically adjusts the power level and lighting of the cooker hood while you take care of the most important aspects of preparing a perfect meal (works with Electrolux and/or AEG hobs with Hob2Hood technology). Recirculation is possible with the purchase of a carbon filter: MCFB91, MCFB92 or MCFB93. The grease filter saturation indicator will inform you when to clean the filter. The metal grease filter is dishwasher safe. The carbon filter saturation indicator will inform you when to change or renew the filter (depending on the filter) |
| Recirculating | Yes |
| Length | 1020 mm. |
| Country of manufacture | IT |