Electrolux LFC316X Wall-mounted Stainless steel 420 m³/h
Electrolux LFC316X Wall-mounted Stainless steel 420 m³/h
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Number of motors | 1 |
| Product colour | Stainless steel |
| Built-in display | No |
| Type | Wall-mounted |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1.36 m |
| Exhaust connection diameter | 15 cm |
| Exhaust location | Top |
| Motor included | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Motor power | 120 W |
| Power consumption (off) | 0.01 W |
| Connected load | 128 W |
| Annual energy consumption | 72.8 kWh |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency scale | A+++ to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Energy efficiency class (old) | D |
| Width | 598 mm |
| Height (max) | 107 cm |
| Weight | 7.4 kg |
| Height | 1020 mm |
| Depth | 450 mm |
| Height (min) | 69 cm |
| Height without chimney | 24 cm |
| Noise level (low speed) | 53 dB |
| Noise level (high speed) | 66 dB |
| Number of speeds | 3 |
| Maximum extraction power | 420 m³/h |
| Noise level | 66 dB |
| Lighting efficiency class | E |
| Intensive speed | No |
| Minimum distance from gas hob | 65 cm |
| Minimum distance from electric hob | 50 cm |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | E |
| Grease filtering efficiency class | D |
| Pressure (Pa) | 235 |
| Airflow (low speed) | 235 m³/h |
| Country of origin | Poland |
| Fluid dynamic efficiency (FDE) | 8.1 |
| Measured air pressure at best efficiency point | 151 Pa |
| Grease filtering efficiency (GFE) | 65.1% |
| Filter | ECFB02ST | ECFBPL01 |
| Warnings | Disconnect the unit from the power supply before cleaning., Do not install without reading the instructions., Maintain an adequate distance from combustible surfaces. |
| Number of filters | 2 pc(s) |
| Removable filter | Yes |
| Grease filter type | Metal |
| Washable filter | Yes |
| Bulb power | 4 W |
| Colour temperature | 3000 K |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Lighting efficiency (LE) | 9.6 lux/W |
| Lighting position | Front |