- In stock.
Cooker hood Electrolux LFT816K
Cooker hood Electrolux LFT816K
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Hood type | Chimney type |
| Collection | Hob2Hood® |
| Model | LFT816K |
| Width | 59.8 cm, 730 mm. |
| Depth | 45.5 cm |
| Height | 67.8 cm, 650 mm. |
| Color | Black color |
| Weight | 13.7 kg, 13,701 kg. |
| Energy efficiency class | A |
| Annual energy consumption | 62.5 kWh |
| Dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtration efficiency class | C |
| Noise level | 56 - 74dB |
| Housing material | Metal |
| Mounting type | Wall-mounted |
| Number of speeds | 4. Maximum traction power, m³/h- 730 |
| Number of grease filters | 2 |
| Number of engines | 1 |
| Lighting | 7.5W |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Lighting type | LED |
| Number of bulbs | 1 |
| Guarantee for legal entities | 12 months |
| Duct opening diameter | 15 cm |
| Management | Sensory, Electronic |
| Additional information | The 700 Series hood with Breeze function purifies the air in the kitchen very quietly after cooking, eliminating annoying odors. This function will operate for 60 minutes. The Hob2Hood® function automatically turns on the hood lights when you turn on the hob. When you cook, the fan speed is automatically adjusted to the heat settings of the hob, effectively eliminating cooking odors. Make your kitchen ventilation perfect - the hood with ExtractionTech Pro. With our most powerful motor and an intensive speed option, it effectively removes cooking odors for an exceptionally fresh environment. Pure Illumination provides bright and reliable lighting so you can see everything while cooking. The grease filter can be washed by hand or in the dishwasher - this way you can ensure that the air in the kitchen remains fresh and the hood works at its best |
| Recirculating | Yes |
| Length | 465 mm. |
| Country of manufacture | PL |