- New
Cooker hood BOSCH DWB63BC60
Cooker hood BOSCH DWB63BC60








Cooker hood BOSCH DWB63BC60
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Control type | Buttons |
| Product colour | Black |
| Cord length | 1.3 m |
| Exhaust connection diameter | 15 cm |
| Type | Wall-mounted |
| Built-in display | No |
| Annual energy consumption | 52 kWh |
| Energy efficiency class | C |
| Connected load | 220 W |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Weight | 12 kg |
| Height | 60 mm |
| Width | 598 mm |
| Depth | 500 mm |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 67 dB |
| Maximum extraction power | 400 m³/h |
| Maximum recirculating power | 361 m³/h |
| Grease filtering efficiency class | B |
| Lighting efficiency class | A |
| Fluid dynamic efficiency class | E |
| Grease filter type | Stainless steel |
| Bulb type | LED |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |