The MAAN Corona Touch Bis 60 has an extraction capacity of up to 635 m³/h and a noise level of 48 dB, ensuring effective air purification in silence. Its washable filter, powerful motor and multiple speed settings guarantee comfortable use.
The MAAN Corona Touch Bis 60 has an extraction capacity of up to 635 m³/h and a noise level of 48 dB, ensuring effective air purification in silence. Its washable filter, powerful motor and multiple speed settings guarantee comfortable use.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
Maan Corona Touch Bis 60 is a high-performance hood designed for efficient air extraction with minimal noise. Its touch-sensitive control interface, powerful motor and washable filter guarantee easy maintenance and convenience in use.
Design | |
|---|---|
| Management position | In front |
| Number of light bulbs | 1 light bulb |
| Product color | Black |
| Bulb power | 11W |
| Grease filter type | Aluminum |
| Engine included | Yes |
| Housing | Steel, tempered glass |
| Lighting position | Rear |
| Control type | Touch-sensitive |
Power | |
| Energy efficiency class | A+++ to D |
| Annual energy consumption | 54 kWh |
| Fluid dynamic efficiency class | B |
| Energy efficiency class (old standard) | B |
| Lighting efficiency class | B |
Weight and dimensions | |
| Width | 600mm |
Operation | |
| Washable filter | Yes |
| Number of gears | 3 |
| Noise level (high speed) | 68 dB |
| Extraction type | Ducted/Recirculating |
| Noise level (low speed) | 48 dB |
| Maximum extraction power | 635 m³/h |
Packaging details | |
| Quantity | 1 |
| DFU / User Guide | Y |
| Warranty card | Yes |
| Packaging type | Cardboard |