- In stock.
Built-in cooker hood Whirlpool WCT64FLSX
Built-in cooker hood Whirlpool WCT64FLSX
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | WHIRLPOOL, Whirlpool |
| Hood type | Chimney type |
| Model | WCT64FLSX |
| Width | 53.4 cm, 534 mm. |
| Depth | 30 cm |
| Height | 17.7 cm, 177 mm. |
| Weight | 4.8 kg, 6.05 kg. |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 60.2 kWh |
| Dynamic efficiency class | E |
| Lighting efficiency class | D |
| Grease filtration efficiency class | D |
| Noise level | 55 - 64dB |
| Housing material | Metal |
| Mounting type | Mounted in a cabinet |
| Number of speeds | 3. Maximum traction power, m³/h- 332 |
| Number of grease filters | 1 |
| Number of engines | 1 |
| Lighting | 6W |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Lighting type | LED |
| Number of bulbs | 2 |
| Guarantee for legal entities | 12 months |
| Management | Mechanical |
| Additional information | To work effectively, it must be 65 - 85 cm above the hob surface, Metal grease filter, dishwasher safe |
| Recirculating | Yes |
| Length | 300mm. |
| Country of manufacture | IT |