Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Motor included | Yes |
| Built-in display | No |
| Housing material | Glass |
| Type | Wall-mounted |
| Cord length | 1.5 m |
| Control type | Touch |
| Number of motors | 1 |
| Product colour | Black |
| Exhaust connection diameter | 15 cm |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Energy efficiency class | A |
| Power consumption (standby) | 0.49 W |
| Current | 4 A |
| Annual energy consumption | 44 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Connected load | 223 W |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Auto power off | Yes |
| Depth | 155 mm |
| Height (max) | 90 cm |
| Height (min) | 69 cm |
| Weight | 11 kg |
| Width | 590 mm |
| Noise level | 60 dB |
| Number of speeds | 3 |
| Grease filtering efficiency class | E |
| Maximum recirculating power | 445 m³/h |
| Noise level (intensive speed) | 65 dB |
| Minimum distance from gas hob | 65 cm |
| Lighting efficiency class | A |
| Maximum extraction power | 430 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (low speed) | 46 dB |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Minimum distance from electric hob | 45 cm |
| Boost position air extraction power | 550 m³/h |
| Boost position output recirculating power | 550 m³/h |
| Warnings | Disconnect the unit from the power supply before cleaning., Do not install without reading the instructions., Maintain an adequate distance from combustible surfaces. |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Grease filter type | Aluminium |
| Washable filter | Yes |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Colour temperature | 4000 K |
| Dimmable lighting | No |
| Illuminance | 127 lx |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Bulb power | 3 W |