- In stock
Bosch Serie 2 DFM064W54 cooker hood Semi built-in (pull out) Metallic, Silver 388 m³/h
Bosch Serie 2 DFM064W54 cooker hood Semi built-in (pull out) Metallic, Silver 388 m³/h
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
5 - 10
business days
| Certification | CE, VDE |
| Cord length | 1.75 m |
| Exhaust connection diameter | 15 cm |
| Control type | Buttons |
| Built-in display | No |
| Product colour | Metallic |
| Type | Semi built-in (pull out) |
| Annual energy consumption | 41.1 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 108 W |
| Current | 10 A |
| Energy efficiency class (old) | B |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Installation compartment width | 52.6 cm |
| Height (max) | 20.3 cm |
| Installation compartment height | 16.2 cm |
| Depth | 290 mm |
| Installation compartment depth | 29 cm |
| Width | 598 mm |
| Weight | 8.91 kg |
| Noise level (high speed) | 67 dB |
| Grease filtering efficiency class | B |
| Maximum extraction power | 388 m³/h |
| Lighting efficiency class | A |
| Number of speeds | 3 |
| Minimum distance from gas hob | 65 cm |
| Minimum distance from electric hob | 43 cm |
| Type of extraction | Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | C |
| Noise level | 59 dB |
| Warnings | Do not install without reading the instructions., Maintain an adequate distance from combustible surfaces., Disconnect the unit from the power supply before cleaning. |
| Grease filter type | Aluminium |
| Removable filter | Yes |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Number of filters | 1 pc(s) |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Bulb power | 3 W |
| Illuminance | 131 lx |