- New
Bosch DBB97DP60 cooker hood Built-in Black 699 m³/h
Bosch DBB97DP60 cooker hood Built-in Black 699 m³/h
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Compliance certificates | CE, VDE |
| Built-in display | No |
| Type | Built-in |
| Product colour | Black |
| Cord length | 1.3 m |
| Motor included | Yes |
| Exhaust connection diameter | 15 cm |
| Control type | Touch |
| Check valve | Yes |
| Energy efficiency class | A+ |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Annual energy consumption | 27 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Weight | 12 kg |
| Width | 898 mm |
| Depth | 298 mm |
| Noise level | 57 dB |
| Number of speeds | 3 |
| Fluid dynamic efficiency class | B |
| Lighting efficiency class | A |
| Maximum recirculating power | 433 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Maximum extraction power | 699 m³/h |
| Grease filtering efficiency class | B |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Quick installation guide | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Grease filter type | Stainless steel |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Lighting position | Back |
| Number of bulbs | 3 bulb(s) |
| Colour temperature | 3500 K |
| Bulb power | 2 W |
| Illuminance | 437 lx |
| Bulb type | LED |