Bosch DBB85CC60 cooker hood Built-in Black 582 m³/h
Bosch DBB85CC60 cooker hood Built-in Black 582 m³/h
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Type | Built-in |
| Housing material | Glass |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1.3 m |
| Exhaust connection diameter | 15 cm |
| Annual energy consumption | 71 kWh |
| Energy efficiency class | B |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 798 mm |
| Weight | 12 kg |
| Depth | 298 mm |
| Maximum recirculating power | 521 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 65 dB |
| Lighting efficiency class | A |
| Fluid dynamic efficiency class | B |
| Maximum extraction power | 582 m³/h |
| Grease filtering efficiency class | B |
| Warnings | Do not install without reading the instructions., Disconnect the unit from the power supply before cleaning., Maintain an adequate distance from combustible surfaces. |
| Grease filter type | Stainless steel |
| Washable filter | Yes |
| Number of filters | 2 pc(s) |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |