AKPO WK-4 NERO 2.0 50 White T300 Linear LED/Controller Hood
AKPO WK-4 NERO 2.0 50 White T300 Linear LED/Controller Hood
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 8
business days
| Filter type | T300 |
| Grease filter type | Carbon |
| Illumination type | LED |
| Glass colour | White |
| Finishing | Semi-mat |
| Lighting | Yes |
| Safe to use | Y |
| Ergonomic design | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Motor included | Yes |
| Easy to use | Yes |
| Built-in display | No |
| Control type | Buttons |
| Type | Chimney hood |
| Housing material | Steel, Tempered glass |
| Product colour | White |
| Connected load | 104.8 W |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Fluid dynamic efficiency class | E |
| Grease filtering efficiency class | D |
| Lighting efficiency class | A |
| Energy efficiency class (old) | C |
| Annual energy consumption | 56 kWh |
| Installation compartment width | 22 cm |
| Installation compartment depth | 17 cm |
| Height (min) | 69 cm |
| Height (max) | 92 cm |
| Width | 500 mm |
| Maximum extraction power | 300 m³/h |
| Noise level (low speed) | 56 dB |
| Noise level (high speed) | 72 dB |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Warnings | Do not install without reading the instructions., Maintain an adequate distance from combustible surfaces., Disconnect the unit from the power supply before cleaning. |