HOOD FILTER MCFB82ST ELUX
HOOD FILTER MCFB82ST ELUX
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Model | MCFB82ST |
| Length | 14.2 cm, 25 mm. |
| Width | 42.4 cm, 150 mm. |
| Height | 1.8 cm, 440 mm. |
| Material | Activated carbon |
| Weight | 0.66 kg, 0.77 kg. |
| Color | Black color |
| Suitable for models | NDP866PT, NDP869PT, GDP869PB, GDP866PB, GDP866PL, GDP869PL, DFH8661B, DFH8961B |
| Compatible manufacturers | AEG, Electrolux |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Guarantee for legal entities | 12 months |
| Additional information | The OdourClea carbon filter removes up to 50%* of unwanted kitchen odours and returns clean, fresh air. Replacing the OdourClean filter every 4-6 months will ensure efficient operation of the hood and fresher kitchen air*.* Depends on how the hood is used. For more information, see the user manual |
| Country of manufacture | IT |