- In stock.
FILTER FOR HOOD MCFE18ST ELECTROLUX
FILTER FOR HOOD MCFE18ST ELECTROLUX
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Model | MCFE18ST |
| Length | 11.2 cm, 75 mm. |
| Width | 37.2 cm, 375 mm. |
| Height | 7.3 cm, 120 mm. |
| Diameter | 5cm |
| Material | Activated carbon |
| Weight | 0.52 kg, 0.7 kg. |
| Color | Black color |
| Suitable for models | X69136MP1, X69164MP2, EFP60460OW, EFP60436OX, DPB5650M/A, EFP90436OX, ZHP62370XA, EFP60460OX, DPB5950M, DPB5650M, DGB2530M, DPB3630M, DGB1530S, DPB3930M, DBB2160M, DPB5950M/A, ZHP92370XA, DPB3631B, DPB3631W, DGB2520S, DGB1521S, DPB3931M, DPB3631M, ZHP92350XA, LFP229X, LFP226X, LFP226W, ZHP62350XA, DPB5651M, DPB5651W, DK6HP660X, JDF906E6, JDF606E6, DPB5652M, DPB3632M, GD5652P, EFP60436OW, X66136BP1, X66136WP1, X66164MP1 |
| Compatible manufacturers | All |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Guarantee for legal entities | 12 months |
| Additional information | The OdourClean carbon filter effectively reduces unwanted odours when cooking. It removes up to 50% of unwanted odours in the kitchen and returns clean, fresh air. It is recommended to change the OdourClean filter every 4-6 months to ensure efficient operation of the hood and fresher kitchen air*. * Depends on how the hood is used. For more information, see the user manual. |
| Country of manufacture | IT |