- In stock.
CARBON FILTER FOR HOOD ECFB03ST ELUX
CARBON FILTER FOR HOOD ECFB03ST ELUX
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Model | ECFB03ST |
| Length | 4.7 cm, 255 mm. |
| Width | 17.3 cm, 300mm. |
| Height | 17.3 cm, 55 mm. |
| Diameter | 17.3 cm |
| Material | Activated carbon |
| Weight | 0.1 kg, 0.4 kg. |
| Color | Black color |
| Suitable for models | DPB2621S, DPB3631S, LFP216S, ZHP60260SA, ZHP60260WA, LFP316S, LFP315S, LFP216W, ZHP60350SA, KHP60260SA, DPB3931S, JDF603E9, JDF602E9, PDP6020E, DGB1522S, ZHG51251G, ZHG71351G, LFG225S, BHP62220XA, ZHG51351G, LFG325S, LFG327S, LFG227S, LFP316AB, LFP316AW, EFP126X, EFP129X, BHG17320XA, BHG97320XA, BHG67320XA, LFP316AS, LFP316FB, LFP316FW, ZFPT16S, FHP60350SA, ZFP216W, LFP326AS, LFP226S, LFP326S, FFG325S, DPB3622S, LFP326W, ZFG215S, LFP326AB, LFG337S, DPB3632S, ZFG317S, DGB3523S, LFP325S, LFG235S, LFG335S, ZFG315S, LFP326FB, ZFP216S, FFP426X, DPB3932S, ZFP316S, LFP326FW, KHP62350SA, JDF604E3, PDP6040E, LFG245S |
| Compatible manufacturers | AEG, Electrolux |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Guarantee for legal entities | 12 months |
| Additional information | The OdourClea carbon filter removes up to 50%* of unwanted odours in the kitchen and returns clean, fresh air. Replacing the OdourClean filter every 4-6 months will ensure efficient operation of the hood and fresher kitchen air**.* Based on internal tests carried out in accordance with the provisions of the IEC/EN 61591 standard. ** Depending on the use of the hood. For more information, please refer to the user manual |
| Country of manufacture | IT |