Spin Dryer Ravanson XPB-2800 B
Spin Dryer Ravanson XPB-2800 B
Spin Dryer Ravanson XPB-2800 B
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Loading type | Top-load |
| Defrost water drain | Yes |
| Control type | Button |
| Cover opening lock | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Type | Freestanding |
| Product colour | White |
| Hole diameter | 17.5 cm |
| Overheat protection | Yes |
| Material | Stainless Steel, Copper |
| Power source type | AC |
| Power consumption (typical) | 300 W |
| Depth | 345 mm |
| Width | 345 mm |
| Weight | 11.9 kg |
| Height | 630 mm |
| Rated capacity | 6 kg |
| Quick stop system | 5 seconds |
| Operating modes | 1 |
| Maximum spin speed | 2800 RPM |
| Spin only program | Y |