- In stock.
HOB WITH HOOD ECC8344 ELX
HOB WITH HOOD ECC8344 ELX
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Collection | Hob2Hood® |
| Model | ECC8344 |
| Width | 81 cm, 880mm. |
| Depth | 52 cm |
| Height | 22.5 cm, 330 mm. |
| Color | Black color |
| Power | 7350W |
| Weight | 18.2 kg, 22.2 kg. |
| Hob type | Induction |
| Number of cooking zones | 4 |
| Diameter of cooking zones | 210mm, 210mm, 145mm, 180mm |
| Cooking zone power | 2300/3200W, 2300/3200W, 1400/2500W, 1800/2800W |
| Management | Sensory, Electronic |
| Child safety feature | Yes |
| Features | 3-level residual heat, Acoustic signal, Automatic steam extraction, Automatic "Breeze" function, Automatic heat-up, Booster, Connectable hotplates (left), Filter cleaning indicator, Child safety lock, Timer, Eco timer, Connection power adjustment, Hob and hood interface, Button lock, Minute minder, Pause, Sound off, Timer |
| Timer | Yes |
| Frame | No |
| Residual heat indicator | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Screen | Yes |
| Variable-sized cooking zones | Yes |
| Cable plug | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Connection cable | Yes |
| Additional information | Enjoy the many benefits of a 60 cm built-in induction hob with integrated extractor hood for optimal airflow. This hob with extractor hood also has a "Bridge" function so you can connect 2 cooking zones into one larger zone. The grease and long-lasting carbon filter is easy to clean in the dishwasher, so your kitchen air stays fresh and the fan works like new for longer. The carbon filters can be regenerated up to 8 times after cleaning, extending their lifespan by up to 3 years. The 4 separate zone controls allow you to control 4 different cooking zones and set individual timers for each. Key features include 9 power levels, power boost, active touch, child lock and automatic steam extraction control. The automatic steam extraction control allows the hob to automatically switch on and adjust the extractor hood according to your cooking activity |
| Length | 580 mm. |
| Country of manufacture | DE |