- In stock.
Hob-hood ELICA NIKOLATESLA BL/A/83
Hob-hood ELICA NIKOLATESLA BL/A/83
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
| Manufacturer | Elica |
| Hob type | Induction |
| Hood connection type | Duct out |
| Surface type | Glass ceramic |
| Mounting type | Surface or flush mounting |
| Filter type | No |
| Number of heating elements per surface | 4 |
| Ignition | No |
| Standardized width | 80cm |
| Standardized depth | 50cm |
| Color | Black |
| Management | Touch control |
| Expansion zones | 1xBridge |
| Frame | No |
| Timer | Yes |
| Sensor | No |
| Integrated food scales | No |
| Meat thermometer | No |
| Holders | No |
| Pause function | Yes |
| Child lock | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Boost function | Yes |
| Automatic brewing | No |
| Wireless integration with the hood | Yes |
| Voltage regulation | Yes |
| Power | 7400W |
| Height | 21.1 cm |
| Width | 83 cm |
| Depth | 51.5 cm |
| Minimum capacity (m3/h, according to IEC 61591) | 130 |
| Maximum capacity (m3/h, according to IEC 61591) | 415 |
| Capacity in boost mode, (m3/h, according to IEC 61591) | 640 |
| Energy efficiency class | A+ |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Grease filter efficiency class | B |
| Minimum noise level, dB | 34 |
| Maximum noise level, dB | 61 |
| Noise level in high power mode, dB | 72 |