Hikvision DS-7616NXI-K2/16P D PL is a network video recorder for IP camera systems, supporting up to 16 video input channels with a maximum resolution of 1920 x 1080 pixels. It features Power over Ethernet (PoE) functionality for easier installation and connection of compatible cameras.
Hikvision DS-7616NXI-K2/16P D PL is a network video recorder for IP camera systems, supporting up to 16 video input channels with a maximum resolution of 1920 x 1080 pixels. It features Power over Ethernet (PoE) functionality for easier installation and connection of compatible cameras.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
Hikvision DS-7616NXI-K2/16P D PL is a network video recorder designed for IP camera systems, supporting up to 16 video input channels with a maximum resolution of 1920 x 1080 pixels. It features Power over Ethernet (PoE) functionality to simplify setup and connection to compatible cameras.
Features | |
|---|---|
| Product type | Network Video Recorder (NVR) |
| Brand | Hikvision |
| Model | DS-7616NXI-K2/16P D PL |
Specifications | |
| Dimensions | 385mm x 315mm x 52mm (L x W x H) |
| Weight | 3 kg |
| Color | Black |
| Power consumption | 15W |
| Operating temperature | -10°C to 55°C |
| Operating humidity | 10% to 90% |
Operation | |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Video codecs | H.265+/H.265/H.264+/H.264 |
| Video input channels | 16 channels |
| Input/output bandwidth | 160 Mbps |
Ports and interfaces | |
| Ethernet LAN ports | 1 (RJ-45) |
| Power over Ethernet (PoE) ports | 16 |
| HDMI output | 1 |
| USB ports | 1 (USB 2.0) |
Storage | |
| Maximum storage capacity | 32TB |
| Number of HDDs supported | 2 |
| HDD interface | SATA |
Safety warning | |
| Do not expose the device to moisture or extreme temperatures. The device should be installed by a qualified professional. The product must be disposed of in accordance with local hazardous waste regulations. | |