Upper arm blood pressure monitor Yuwell YE-660B
Upper arm blood pressure monitor Yuwell YE-660B
Upper arm blood pressure monitor Yuwell YE-660B
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Pulse rate measuring | Yes |
| Product colour | Grey, White |
| Control type | Buttons |
| Diastolic blood pressure | Yes |
| LCD display | Yes |
| Placement supported | Arm |
| Cuff size | 22 - 45 cm |
| Type | Automatic |
| Memory function | Yes |
| Mean arterial pressure | Yes |
| Number of batteries supported | 4 |
| Battery type | AA |
| Battery low indication | Yes |
| Weight | 252 g |
| Height | 69 mm |
| Depth | 120.5 mm |
| Width | 100 mm |