Upper arm blood pressure monitor Medisana BU 582 (black)
Upper arm blood pressure monitor Medisana BU 582 (black)
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Pressure measurement range | 40 - 280 mmHg |
| Speaking function | No |
| Measuring method | Oscillometric |
| Pulse rate measuring | Yes |
| Pulse rate range | 40 - 199 |
| Number of users | 2 user(s) |
| Units of measurement | mmHg |
| Display type | LCD |
| Control type | Buttons |
| Cuff size | 23 - 43 cm |
| Placement supported | Upper arm |
| Heart rate monitor | Yes |
| Systolic blood pressure | Yes |
| Type | Automatic |
| Product colour | Black |
| Display size (HxV) | 86 x 78 mm |
| Diastolic blood pressure | Yes |
| Memory function | Yes |
| Number of batteries supported | 4 |
| Battery type | AAA |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Battery technology | Alkaline |
| Weight | 276 g |
| Height | 52 mm |
| Depth | 137 mm |
| Width | 98.5 mm |
| Carrying case | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Warnings | The product should be used in accordance with the operating instructions to avoid erroneous readings., Store the product in a dry place, away from moisture and extreme temperatures., Do not attempt to repair the unit yourself, contact an authorised service centre. |