- In stock
Upper arm blood pressure monitor Medisana BU 565
Upper arm blood pressure monitor Medisana BU 565
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Pulse rate measurement range | 40 - 180 bpm |
| Pressure measurement range | 40 - 260 mmHg |
| Memory slots | 120 |
| Auto power off after | 1 min |
| Number of users | 2 user(s) |
| Systolic blood pressure | Yes |
| Clock/Date display | Yes |
| Type | Automatic |
| Pulse rate measuring | Yes |
| Arrhythmia detection | Yes |
| Voice prompts | Yes |
| Diastolic blood pressure | Yes |
| Placement supported | Upper arm |
| Product colour | White |
| Number of batteries supported | 4 |
| Battery type | AAA |
| Weight | 235 g |
| Height | 41 mm |
| Depth | 150 mm |
| Cuff size | 22 - 36 cm |
| Width | 95 mm |