- 6 - 11 w.d.
-
−25%
OROMED ORO-BP2 USB REFRIGERATOR electronic blood pressure monitor
OROMED ORO-BP2 USB REFRIGERATOR electronic blood pressure monitor
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Certification | ISO, MDD, CE |
| Product colour | Grey, White |
| Systolic blood pressure | Yes |
| Type | Automatic blood pressure monitor |
| Pulse rate measuring | Yes |
| World Health Organization (WHO) values classification | Yes |
| Diastolic blood pressure | Yes |
| Cuff size | 22 - 32 cm |
| Arrhythmia detection | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Mean arterial pressure | Yes |
| Memory registers | 2 |
| Pulse rate range | 40 - 199 |
| Measurement accuracy | +/- 3 mmHg |
| Clock/Date display | Yes |
| Units of measurement | mmHg |
| Placement supported | Upper arm |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Battery type | AAA |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries supported | 4 |
| Height | 95 mm |
| Width | 138 mm |
| Weight | 260 g |
| Depth | 52 mm |
| Power supply included | No |
| DFU / User manual | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Display type | LCD |
| Display size (HxV) | 68 x 58 mm |