- In stock
-
−7%
Oromed ORO-PULSE YELLOW pulse oximeter
Oromed ORO-PULSE YELLOW pulse oximeter
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Resolution | 128 x 64 pixels |
| Auto shut-off | Yes |
| Battery level indicator | Yes |
| Pulse rate measurement range | 30 - 250 bpm |
| Accuracy | 2% |
| Oxygen saturation measurement range | 35 - 100% |
| Power source type | Battery |
| Battery type | AAA |
| Number of batteries supported | 2 |
| Operating time (max) | 36 h |
| Width | 57 mm |
| Height | 32 mm |
| Depth | 31 mm |
| Weight | 50 g |